Proč mám špatné fotky

Tuhle otázku si možná kladeš, když se marně snažíš něco vyfotit a fotky stále nevypadají tak, jak bys si představoval(a). Jo, znám to a je to pěkně frustrující :). Musím Ti ale říct, že je to nomální proces učení, nic jiného. A nejhorší nebo nejlepší je na tom to, že i když se zlepšuješ a tvoje fotky vypadají líp jak před rokem, stejně člověk vidí, co by mohl udělat lépe. Takový věčný kolotoč, díky kterému se ale můžeme posouvat dál a dál. Ale jo, občas si člověk i řekne, že je to pěkný :).

V tomto článku si můžeš přečíst 5 důvodů, proč naše fotky nestojí za moc a 5 tipů, jak to napravit.

 1. Špatné světlo

Světlo je základ. Foťák iPhonu má mnohem menší čip (takový čvereček nebo obdelník na který se chytá v telefonu obraz) než mají klasické zrcadlovky, takže jsou schopné zachytit mnohem méně světla. Když je málo světla „mozek“ iPhonu se to automaticky snaží kompenzovat tím, že zvedne citlivost toho čipu (ISO), aby světla co nejvíc pochytal, ale to má za následek sníženou kvalitu obrazu. Takže fotka bude s velkou pravděpodobností s velkým množstvím šumu.

Také je potřeba mnohem větší čas, aby se světlo dostalo na čip, když je tma, takže často bude fotka nejen zašuměná, ale i mázlá :), pokud fotíme z ruky a stabilizátor v telefonu už není schopný vykompenzovat naše jemné pohyby.

Toto v nejnovějších modelech iPhone 11 řeší režim nočního focení, ze kterého jsem viděla ukázky a je naprosto boží. Ale my se staršími iPhony máme trochu smůlu. Zase nás to učí být kreativní a poradit si jinak.

Blesk v iPhonu moc nedoporučuju používat, světlo je pak nepřirozené, jde jen ze předu, a fotky nevypadají dobře. Je to asi OK v případě, že zachycuješ nějakou vtipnou momentku z večírku, ale jinak bych se na to vykašlala.

Jak vypadá šum? Takto:

U obrázku můžeš vidět šum a takové mapy. To iPhone úřesně dělá při nedostatku světla 🙂

Jak to vyřešit:

 • Pokud fotíme např. předměty  v interiéru, přejít co nejlbíže k oknu a využít přirozeného světla
 • Počkat na druhý den a fotit dříve 🙂
 • Zamčít ostření a upravit expozici (čas, po který světlo dopadá na čip) manuálné. Jak na to se dozvíte v kurzu zdarma Starter Kit
 • Upravit manuálně expozici (Starter Kit)použít stativ – u objektů, které se nehýbou (krajina, architektura)
 • Pokud se tvoří u focení předmětů stíny, použít odraznou desku
 • Použít umělé osvětlení v místnosti, i když to nebude taky žádný řev
 • Využívejte svělo, které jde z oken, protože umí čarovat, jako na fotce dole, máte tam před a po:

2. Nevhodné pozadí, barvy a kompozice

Možná jsi slyšel(a) o pravidle třetin, pokud ne, můžeš také najít ve Starter Kit, kde je jedno video věnované základům kompozice. Často totiž máme tendence umisťovat hlavní předmět doprostřed fotky a ono to ve většině případech moc nefunguje. V kurzu se dozvíš, kam je také možné předměty nebo lidi ve fotografii umístit, aby to působilo okulibě.

Může se stát, že pozadí bude rušit místo toho, aby celkovou fotku podporovalo.

Někdy také nenecháme dostatečnou vzdálenost od pozadí a focené objekty nalepíme přímo na ně, a tak všechno splývá dohromady a je z toho guláš.

Barevně to neladí nebo je to přeplácané, to je další věc, co se často děje. Týká se to jak oblečení, když fotíme osoby, tak doplňků, pokud fotíme jídlo nebo předměty.

 

Jak to vyřešit:

 • Často je vhodné předměty nebo fotografované osoby od pozadí dostatečně oddělit, aby nesplývaly dohromady
 • Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ve fotografii často platí, čím méně, tím lépe. Méně předmětů v kompozi, méně barev je více, pro začátek určitě.
 • Je dobré využít lichý počet předmětů 1, 3, 5. Je to líbivější
 • Aktivovat si mřížku
 • Je fajn o barvách na fotce přemýšlet. Spoustu věcí v tomto ohledu lze upravit v postprodukci například v aplikaci Lightroom
 • Pro sladěnost barev použít například nástroj od Canvy, který vám ladící barvy vybere
 • Využívejte pravidla třetin, obrázek vypadá dynamičtěji, než kdyby byl hlavní motiv uprostřed, jako na fotce dole. Také je třeba upravit trochu barvy, protože např. v originále bylo hodně modré.

3. Špatné nastavení

„Mozek“ iPhonu není vševědoucí a může se stát, že zaostří špatně. Pak máme rozostřené věci, které jsme chtěli mít ostré a opačně. Může také špatně odhadnou jas, tak mámé fotku příliš světlou nebo zašuměnou. 

Jak to vyřešit:

 • Ostřit můžeš, a doporučuju to tak dělat, sám(a), tím, že ťukneš na obrazovku foťáku, kam ostřit chceš, jednoduše. Tak už nikdy nebude rozmazané to, co jsi chtěl(a) ostré.
 • Jas se dá upravit pohybem prstu po obrazovce nahoru  nebo dolů po tom, co manuálně zaostříš.
 • Základí úpravy jasu, kontrastu a barev můžeš provést přímo v aplikaci foťáku a fotku tak doladit.

Ťukni prstem na obrazovce, kde chceš ostřit a prstem přejeď nahoru či dolu, abys upravil(a) jas.

Prstem ťukni, kde chceš ostřit a vedle sluníčka přejeď prstem po obrazovce nahoru nebo dolu, tak upravíš jas.

4. Nehezké fotografované předměty

Ano, s tím už se toho moc neudělá. Vídám to často u lidí, kteří fotí například jídlo. Znám konkrétně jednu paní, která se zabývá blogováním o zdravém životním stylu a jídle. Má fakt super tipy, ale její fotky jídla občas vypadají tak nevábně, jakoby se někdo pozvracel na talíř :). A to prostě nechceš, když bloguješ o jídle.

Věřím, že by byla mnooohem úspěšnější, kdyby zapracovala na lepších fotkách. Protože pokud fotky využíváš pro svoje podnikaní, je to to, co tě prodává. Pokud někdo vidí na Fcebooku špatnou fotku, tak už si nepřečte, co je u ní.

 

Jak to vyřešit

 • Přemýšlet o tom, jestli to, co fotím opravdu stojí za to. Možná si říkáš, že je to blbost, ale v dnešní době, kdy můžeme udělat tolik fotek, kolik chceme už tohle moc neřešíme a jenom cvakáme kvalita fotek často jde dolů.
 • Pokud fotíš a sdílíš na sociálních sítích jídlo pro svoje podnikání, ujisti se, že máš dobré světlo, že to vypadá lákavě, je to v pěkném nádobípředměty okolo ladí, že to vypadá nejlépe, jak to umíš. Pokud ne, je třeba nakoupit pěkné prkénko, utěrku, konvičku, talíř, desku, cokoliv. Stojí to pár korun a výsledek je obrovský. V tomto případě je fajn zainvestovat.

5. Podceněná postprodukce

Většinou nestačí vyfotit fotku a poslat ji na Facebook. Je třeba si s ní trochu pohrát, abychom z ní vytáhli maximum. Často bývá slabší kontrast, jas, mdlé barvy, nebo jsou na fotce předměty, které ruší. To pak kazí celkový dojem z fotky a je to škoda.

 • Často stačí malé úpravy a konečný výsledek je diametrálně rozdílný
 • Naučte se alespoň rychlé úpravy v programu zdarma Snapseed nebo v základní appce foťáku v telefonu. Upravit jas, konstrast, barvy, odstranit předměty, které tam nechcete.
 • Někdy, pokud je předmět uprostřed je fajn přidat trochu viněty, aby se pohled nasměroval na něj.

 

Těch věcí je samozřejmě víc, ale vypíchla jsem ty základní, a sepsala je tak, aby vedly k zamyšlení o tom, jak fotit. Protože fotka začíná v hlavě :). 

 

Pokud Tě článek zaujal, můžeš si projít progam Starter Kit, který je zatím zdarma, a který ti pomůže dělat lepší fotky za 5 dní. Naučíš se v něm základy, na kterým můžeš stavět a posouvat se dál. Budu ti ráda průvodcem.

Martina

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Prvních 6 kroků k lepší fotce iPhonem

  DOZVÍŠ SE:

  - Jaké funce má Tvůj iPhone
  - Režimy, ve kterých můžeš fotit
  - Druhy videí, které můžeš nahrávat
  - Jak fotky upravovat
  - Jaké příslušensví si pořídit

 • Kategorie